دوی استقامت و نیمه استقامت

  1. گروه­های سنی مختلف می­ توانند در این رشته فعالیت نمایند و از نظر سنی شرکت در این دوها محدودیتی ندارد؛ بنابراین هر کس می­تواند تمرین­های مربوط به این رشته­ ها را انجام دهد و در مسابقاتی که برای گرو­های سنی خاص در نظر گرفته می­ شود، شرکت نماید.
  2. شرکت افراد با سنین مختلف در این رشته باعث گسترش ورزش همگانی در سطح کشور خواهد شد که این کار گام موثری در راه فعال نمودن افراد جامعه و ایجاد نشاط و شادابی و سلامتی و بهداشت جسمی و روانی است.
  3. فعالیت در این رشته نیاز به وسایل پیچیده و گران قیمت ندارد و هر کس بدون نیاز به امکانات مختلف می­تواند به آن بپردازد.
  4. شرکت افراد جامعه در فعالیت­ هایی چون دوهای استقامت و نیمه استقامت علاوه بر تأثیرات مثبت فیزیولوژیک باعث بهبود وضعیت جسمی و روانی افراد جامعه خواهد شد که در نتیجه آن میزان کارایی حرفه­ای و شغلی بهبود یافته، این کارایی بر توسعه و بهبود وضعیت اقتصادی هر کشور تأثیر می­ گذارد.
  5. از دیگر ویژگی­های دوهای استقامت و نیمه استقامت این است که افراد می توانند در هر زمان یا هر مکانی تمرین­ها و فعالیت­های مربوط به این رشته را آغاز نمایند و برای این نوع فعالیت محدودیت خاصی وجود ندارد.
  6. امروزه در سطح دنیا برای پیشگیری و حتی درمان و توانبخشی امراض مختلفی چون بیماری­های قلبی-عروقی، تنفسی و کنترل فشار خون و سطح کلسترول و قند خون و پوکی استخوان از دوهای هوازی (استقامتی) استفاده می­ شود، لذا این رشته در زمینه پزشکی نیز کاربرد بسیار دارد.

با توجه به گسترش " طب پیشگیری " در سطح دنیا و اهمیت این نکته که " پیشگیری قبل از درمان " یا " بهتر از درمان است " ؛ یکی از راه­های پیشگیری از انواع بیماری­ها انجام فعالیت­های ورزشی چون دویدن است که افراد جامعه می­ توانند با شرکت در فعالیت­های استقامتی (هوازی) از بروز انواع بیماری­ها جلوگیری کنند.

/ 0 نظر / 152 بازدید